Утеплення фасадів

 

insulation houseНа сьогоднішній день, багато для кого, з’явилась гостра потреба в економії та раціональності витрат своїх коштів. Один з суттєвих елементів економії є збереження тепла у домі, а отже і зменшення витрат на опалення. Крім економії на опаленні, Ви ще й отримуєте незрівнянний комфорт у Вашій оселі, сухі стіни, відсутність сирості та грибків у кутках. Повстає логічне запитання, яке з’являється завжди при підготовці до утеплення і цікавить багатьох людей – чим утеплювати? Які матеріали використовувати? Ми спробуємо відповісти на ці запитання та проаналізувати енергозберігаючі характеристики популярних матеріалів, таких, як мінеральна вата і пінополістирол.

Будівництво енергоефективних будівель сьогодні визнано в усьому світі. Економія витрат на опалення взимку і кондиціонування влітку досягається за рахунок застосування спеціальних матеріалів в якості теплоізоляторів. Найбільш широко на цьому ринку представлені мінеральна вата і пінополістирол.

Основна особливість таких матеріалів – їх висока пористість, відповідно, незначна середня щільність і низька теплопровідність. Завдяки широкому використанню теплоізоляційних матеріалів у будівництві підвищується ступінь індустріалізації робіт: ізолятори забезпечують можливість виготовлення збірних конструкцій і деталей великих розмірів, дозволяють знизити масу конструкцій, зменшити потребу в інших, більш важких будівельних матеріалах (бетон, цегла та ін.). Крім того, завдяки утеплювачам можна скоротити витрату палива на опалення будівель, зменшити втрати тепла в промислових агрегатах, а отже, істотно заощадити на природних ресурсах і на грошових знаках. В рамках даного матеріалу поговоримо про два види ізолюючих матеріалів, порівняємо їх характеристики і властивості, а також визначимо сфери їх застосування.

МІНЕРАЛЬНА ВАТА

Мінеральна вата – сплутане волокно (діаметром 5-12 мкм), отримане з розплавленої маси гірських порід або шлаків (а також їх сумішей) або методом розпилення її тонкого струменя парою під тиском. Скловату отримують з розплавленого скла.
          Провідні світові виробники мінераловатної продукції як сировину використовують виключно гірські породи, що забезпечує матеріалу високу якість і тривалий термін служби. Саме такий матеріал рекомендується застосовувати для відповідальних конструкцій у випадку, коли потрібно багаторічна надійна робота будов. Мінеральна вата, отримана з доменних шлаків не володіє достатньою довговічністю в умовах знакозмінних температур, підвищеної вологості, дії високих навантажень і деформацій. Мінвата використовується в якості теплоізоляції поверхонь з температурою від -200 до +600 ° С.
          Одним з важливих переваг мінераловатних утеплювачів є простота виконання монтажу і конструкцій. М’які вироби легко ріжуться ножем, а «тверді» – ножівкою. Ізоляція огороджувальних конструкцій включає в себе як м’які плити і мати для застосування в каркасних конструкціях, так і тверді й напівтверді плити, використовувані, наприклад, у фасадних конструкціях, де ізоляція піддається механічним навантаженням.

Характеристики:

          – Низька теплопровідність;
          – Гідрофобність;
          – Хімічна та біологічна стійкість;
          – Високе звукопоглинання;
          – Стійкість до деформацій;
          – Стійкість до температурних коливань;
          – Негорючість, перешкода поширенню вогню;
          – Екологічність;
          – Простота монтажу.

Всі вироби з мінеральної вати випускаються в двох видах – мати і плити. Мати відрізняються від плит, в першу чергу, можливістю встановлення ізоляції на великій площі без розривів.

Застосування

          Мінеральна вата призначена для тепло- і звукоізоляції конструкцій житлових, громадських і виробничих будівель, а також трубопроводів, теплообмінних апаратів, промислового устаткування, різних засобів транспорту.
          Мінеральна вата може бути використана в звукопоглинальних і звукоізолюючих конструкціях. Її застосовують в дачному будівництві, при зведенні тимчасових споруд.
Крім того, мінераловатні вироби можуть використовуватися при дуже високих температурах, але за умови, що вони не будуть піддаватися механічним впливам, здатним змінити їхню форму після того, як сполучний матеріал зруйнується. Слід пам’ятати, що самі мінеральні волокна здатні витримувати температуру вище 1000 ° С, у той час як компонент починає руйнуватися вже при температурі 250 ° С. При більш високих температурах навіть після руйнування сполучного волокна мінеральна вата зберігає міцність і створює захист від вогню.
          Мінераловатні теплоізоляційні вироби застосовуються в наступних багатошарових теплоізоляційних системах:
         – Зовнішнього утеплення «мокрого» типу;
         – В навісних вентильованих фасадах;
         – З внутрішньої сторони огороджувальної конструкції;
         – Усередині конструкції (шарувата кладка, тришарові бетонні або залізобетонні панелі, тришарові сендвіч-панелі з металевими обшивками).

 

ПІНОПОЛІСТИРОЛ

          Сьогодні в Європі більше 60% усього виробленого пінополістиролу використовується для цілей теплоізоляції. Матеріал на 98% складається з повітря, який є кращим природним теплоізолятором.

          

Характеристики:
         – Відмінні механічні властивості, конструкційна гнучкість;
         – Стійкість до впливу розчинів кислот і лугів, спиртів;
         – Інертність стосовно неорганічних будівельних матеріалів (бетону, вапна, цементу, піску та ін.);
         – Екологічність (у виробництві застосовуються тільки природні гази);
         – Розкладається органічними розчинниками, смолами, бітумними розчинами;
         – Здатність нести відносно високе механічне навантаження при мінімальній щільності;
         – Низька середня щільність, завдяки чому практично не змінює навантаження на несучі конструкції і фундамент;
         – Простота монтажу. 

 Застосування

          Пінополістирол застосовується для:
         – Ізоляції стель горищних перекриттів;
         – Внутрішньої ізоляції стін;
         – Зовнішньої ізоляції стін;
         – Утеплення підлог;
         – Утеплення фундаментів.

          Останнім часом особливого значення набуває використання пінополістиролу як внутрішньої теплоізоляції при виготовленні тришарових панелей для великопанельного домобудівництва, а також при монолітному будівництві. Завдяки тому, що пінополістирол практично не змінює навантаження на несучі конструкції і фундамент, цей матеріал дуже часто застосовується при реконструкції старих будинків.

В ЧОМУ РІЗНИЦЯ

          У пінополістиролу паропроникність становить 0,05, у мінеральної вати – 0,3. Отже, мінвата в шість разів краще пропускає водяний пар. Але тут є певний нюанс – коли ці теплоїзолятори працюють в системі утеплення, то загальна паропроникність обмежується тим шаром матеріалу, який має найменшу паропроникність і при порівнянні паропроникності утеплювачів вона в результаті не істотно розрізняється.

           Застосовувати мінвату в повністю полімерних системах вельми ризиковано, оскільки полімерний базовий і обробний шар мають дуже низьку паропроникністю і у випадках великого вологопереносу волога накопичується саме в мінераловатнму шарі, що в результаті і призводить до псування системи. Також при цьому мінеральна вата сама по собі намокає і, як наслідок, її теплоізолюючі властивості сильно знижуються. Що стосується пінополістиролу, то цей матеріал в аналогічному випадку виступає в ролі парової мембрани і пропускає приблизно стільки вологи, скільки зможе пройти через базовий і обробний шари, при цьому волога в ньому не накопичується.
          Якщо порівнювати показники теплопровідності пінопласту з мінеральною ватою, то плита з пінополістиролу (пінопласту) товщиною 50 мм рівноцінна мінеральній ваті завтовшки в 110 мм (для порівняння з іншими ізоляційними матеріалами – сухому пінобетону товщиною в 500 мм; дереву товщиною в 195 мм; цегляної закладці товщиною в 850 мм; бетону товщиною в 2 132 мм).
          У питаннях горючості безперечно виграє мінеральна вата. Пінополістирол (фасадний) є горючим матеріалом (підтримує самостійне горіння не більше 1-4 секунд). Мінвата негорюча, як уже згадувалося вище.
          Різниця у вартості між мінеральною або скляною ватою і пінополістиролом незначна, саме тому вони тісно конкурують між собою.
          Якщо говорити про зручність монтажу, то обидва матеріали вважаються простими в монтажі. Але пінополістирол більш пружний і стійкий до механічних впливів матеріал, тому його зручно різати, шліфувати. Більше того, з пінополістиролу виготовляються декоративні елементи, що навряд чи вдасться із застосуванням мінеральної вати.

НА ЗАКІНЧЕННЯ

          Суперечки про те, що все-таки краще використовувати як утеплювач – мінвату або пінополістирол – тривають досі. Більше того, однозначно відповісти на це питання практично неможливо. Адже ці матеріали мають різні фізичні властивості.